Qendrat arkeologjike iliro arberore

Keshtjella duke qene ne nje vend dominues per Luginen e Shkumbinit ka luajtur nje rol paresor gjate luftes Iliro - Romake dhe Iliro - Maqedonase. Zbulimet arkeologjike nxorren ne drite 5 varre monumentale te germuara ne shkemb, qe flasin per nje shoqeri me nivel te larte ekonomiko - kulturor te shekullit IV-III para Krishtit (BC) .
Asht fakt dhe liri e pa mohueshme që në orën 6.30, në qendrën e kryeqytetit shqiptar,dëgjohet lutja e muhezinit.Kjo nuk asht aspak turp,ashtu siç nuk asht edhe krenari .Por,ka disa “shqiptare”,që duke spekulluar mbi islamizmin dhe robërinë 500 vjeçare osmane kërkojnë ti peraqesin shqiptarët si komb unik islamik me kulture dhe ...
ILIRO-ARBËRORE Tiparet e kulturës së Komanit (Arbërore) Mangësitë e burimeve të shkruara nga Mesjeta e herëshme shqiptare ndikuan që t’u jepej përparësi kërkimeve arkeologjike shqiptare si një nga mundësitë parësore për të ndriçuar këtë periudhë të hershme. Gjatë 40 vjetëve të fundit të shek.
May 16, 2008 · Gërmimet arkeologjike të zhvilluara në një numur të madh tumash kanë nxjerrë në dritë një shumllojshmëri objektesh, që venë në dukje mjaft aspekte të jetës së përditshme ilire. Thikat me origjinë mikenase, fibulat dhe objektet e tjera femërore me origjinë italike, rruazat prej qelibari nga viset e Balltikut lejojnë të ...
2002 Trashëgimia arkeologjike në kontekst të ndryshimeve të toponimeve, Toponomia e Gjakovës me rrethinë, Kuvendi i Komunës së Gjakovës, Gjakovë, ff. 45-49. 2002 Gradina e Gushicës dhe Municipium Labutza, Vjetar XXVII-XXVIII, Arkivi i Kosovës, Prishtinë, ff. 23-30.
Çështja e vazhdimësisë Iliro -Arbereshe Shqipetare . ILIRËT. Burimet e shkruara të autorëve antikë na bëjnë të ditur se në kohën antike pjesa perëndimore e Ballkanit banohej nga ilirët, një nga popujt më të mëdhenj të gadishullit.Lajmet për emra fisesh ilire i gjejmë që më monumentet më të hershme të letërsisë helene, në poemat e Homerit e të Hesiodit.
<br />Shoqëria shqiptare në shekullin e XV –të A.D., tashmë zotëronte cilësinë kryesore të një komuniteti për të ndërtuar një Komb dhe një Shtet: vetëdijen se kush ishin, njohjen e rrënjëve të tyre të lashta iliro-pellazgjike dhe si rrjedhojë lidhjen me të kaluarën e tyre.
Populli boshnjak nuk është as turk e as sllav, por janë Ilirë dhe për këtë duhet të mburren. Fakt është se edhe nëna ime vjen nga Shkreli, e ka prejardhje nga veriu i Shqipërisë, sikur edhe fisi i babës është diku nga Gusinja (Gucia), ndaj nuk e shmang e nuk e përjashtoj dot që të ketë prejardhje shqiptare.Më thoni të dashur, pse komplekset arkeologjike të Novi Pazarit ...
Në Qendrat e kovidit në Shkup për 24 orë janë hospitalizuar 17 pacientë, ndërsa gjithsej mjekohen 287 persona Të fundit nga rubrika TELEGRAFI sh.p.k. Rr. Rexhep Mala, Aktash, Nr.29, Prishtinë, Kosovë [email protected] 038 224 093 - +383 48 222 355
Trevat iliro-arbërore të Kosovës, pas sundimit romak, përkatësisht bizantin, e pastaj një kohë edhe bullgar, kaluan nën sundimin e shtetit të Rashës në krye me Stefan Nemanjën (1165-1195), që e pushtoi pjesërisht edhe Kosovën. Pushtimi i plotë i Kosovës u bë më 1216.
Në librin “Trashëgimia arkeologjike e komunës së Istogut”, Haxhi Mehmetaj shkruan se livadhi i familjes Zogaj, një tarracë rreth 200 metra në lindje të xhamisë së Kaliqanit mbanë toponimin “Te Kisha”. Sipas kujtesës së popullatës toponimi emëron gërmadhat e një kishe, të cilës tashmë nuk i shihen gjurmët.
Lexuar 3926 Ashtu si edhe shumë familje të tjera arbërore ajo e Duka Engjëllit ka origjinë iliro-bizantine. Historiani Straboni e përmend origjinën e kësaj familje në Librin e Shtatë të Gjeografisë (rreth vitit 40 para erës sonë) në të cilin përfshin edhe trungun e Enkelej Bakiadi (ita.
Oct 11, 2010 · Lufta e Parë Iliro-Romake (229-228 p.e.s) Lufterat Iliro-Romake ne Art: pikture murale ne muzeun e Krujes Rritja e fuqizimi i Mbreterise Ilire vuri ne shqetesim jo vetem shtetet e Greqise por dhe Republiken e Romes , e cila synonte te sundonte ne detin Adriatik.
kësaj periudhe, në akademitë ushtarake dhe qendrat e arsimimit janë trajnuar Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile, Qendra Ndërinstitucionale e Operacioneve Detare, efektiva të Policisë së Shtetit, Rojës Bregdetare, Autoritetit të Aviacionit Civil, etj.
Nga Prof. dr. Engjëll SEDAJ. Paraqitja e etnonimit arbën para kronistëve bizantinë. Në literaturën albanologjike paraqiten disa prova historiografike që plotësojnë një hiatus ose vakuum të gjatë, si të thuash, prej Ptolemeut deri në kohën e kronistëve bizantinë, të mosparaqitjes së etnonimit arbër.
Makina, krejt pa e kuptuar, doli nga autostrada dhe mori në të djathë duke hyrë në “Rrugën e Kombit.” Pas pak, pasi la në të majtë urën me harqe, e cila prej vitesh nanuritej vetmitare, veçse nga valët e lumit, në shkërmoqjen e përditshme, makina doli në të djathtë të lumit, i cili ende shkumëzonte tek-tuk, edhe pse merrte frymë i qetësuar, duke u lëshuar i paqtë ...
May 21, 2011 · Përshëndetje Vizitor! Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.
Gjetjet arkeologjike e provojnë se qytetin e Shasit të panjohur deri në shekullin VIII në të vërtetë e prek krishterimi i hershëm në periudhën ilire. Ilirizmi i kësaj kulture dëshmohet veçmas nga njëjtësia tipologjike e objekteve të kulturës arkeologjike të Shasit me kulturën iliro-arbërore të Komanit.
FISET ILIRE. 1. Albanët Fis Ilir nga i cili morën emri e hershëm shqiptarët. përmendet për të parën herë si Albanoi në shek. II të erës sonë nga Ptolemeu i cili vendosë në shpinë të Dyrrahut deri tek malet Kandave (malet e Polisit) në Lindje brenda trevës së banuar më parë nga fisi i parathinëve. mendohet të jetë i njëjti fis me emri e ri të përkthyer parthinoi ...
Autori i shek. VI, Kosmas, i përfshin iliro-shqiptarët në grupin e popujve që në kohën e tij kishin përqafuar krishterimin. Durrësi, Nikopoja ishin qendrat kryesore bregdetare, nga ku feja e re u përhap pastaj në thellësi të katër provincave ilire: të Prevalit, Dardanisë, Epirit të Ri dhe të Epirit të Vjetër.
Nga Dr. Moikom Zeqo Para disa ditësh isha në qytetin dikur shumë të famshëm në mesjetë të Drishtit. Drishti, njësoj si Shkodra, ka pasur një statut, një kodik juridik të rrafshit europian në kohën e vet mesjetare. Ende janë disa rrënoja të kështjellës, rruga kalldrëmore, një sternë e madhe, stema heraldike në muret e shtëpive dhe …
-Gërmimet arkeologjike të bëra në krahinën e Matit, në shpellat e Blazit, Nezirit dhe Këputës në zonën Laç- Bruçit në Mat, gjatë viteve 80 të shekullit XX si dhe në vitet 2013-2015, si dhe lënda arkeologjike e përfituar gjatë këtyre gërmimeve kanë dëshmuar se këto shpella kanë vlera unikale mbi ekzistencën e Matit ...
Këto ishin qendrat kryesore dhe portet më të rëndësishme të kohës për këtë provincë. Monedha e kësaj kohe gjenden edhe në gjithë krahinat e brendshme të territorit tonë si: Pogradec, Korçë, Krujë, Dajt etj. si dhe në qendërbanime të vogla të fortifikuara apo kështjella në zona të thella malore.
Motivet e etno-kulturës iliro-shqiptare Moikom Zeqo Në shekullin XIX, një nga gjenitë më të mëdhenj të arkeologjisë botërore ser. Artur Evans, bëri një udhëtim dhe botoi librin “Letrat ilire”. Ish…
Në Qendrat e kovidit në Shkup për 24 orë janë hospitalizuar 17 pacientë, ndërsa gjithsej mjekohen 287 persona Të fundit nga rubrika TELEGRAFI sh.p.k. Rr. Rexhep Mala, Aktash, Nr.29, Prishtinë, Kosovë [email protected] 038 224 093 - +383 48 222 355
Lezha si qytet dhe biostrukturë përfaqëson diçka shumë të rëndësishme dhe të veçantë.Nga pikëpamja gjeometrike dhe ekologjike, Lezha, përbën një kaleidoskop të mrekullueshëm të natyrës, gati një lloj principate të pashembullt ekologjike, ku mali, fusha, pylli, monumentet arkeologjike dhe historike, laguna dhe deti ...
Këtu tragjedia e një populli që i ka dhënë elementët më të mirë të tij, ushtarë, filosof, burrat e shtetit , të shenjtët, të gjithë pushtueseve të tij, sllavë e latin, grekë dhe turq, dhe që më në fund thërret bijët e tij, të varfër e të keqtrajtuar për ti edukuar në gjirin e tij ; që mundohet të rindërtoj me vështirësi të mbëdha një koshencë kombëtare.
An icon used to represent a menu that can be toggled by interacting with this icon.
Keto kuvende u mbajten ne kete treve pasi ketu ishte ende e gjalle nostalgjia per Kastriotet e Skenderbeun qe kishin prodhuar historine e madhe kombetare D. Kurti Trashegime iliro-arberore f. 328. -Per shume shekuj deri kur Turqia shkaterroi te tere kishat e krahines ne Lis afer Shqefnit pati seline e vet Dioqeza e cila shtrinte influencen e ...
Sipas të dhënave arkeologjike qyteti i Shkodrës themelohet prej fisit të Labeateve që në shek.e IV para K. Nga prerja e monedhave në qytet që nga viti 230 para.K dëshmohet zhvillimi i tij i hershëm ekonomik dhe kulturor. Nga monedha mësojmë gjithashtu emrin që ka marrë qyteti në atë kohë, Scodrinon. Mes viteve (181-168 ...
Luan Përzhita: Zbulimet arkeologjike lëkundin teorinë që mohon ekzistencën e kulturës arbërore shqiptare Shkruar nga SOT.COM.AL 16 Mars 2013 Në Institutin e Arkeologjisë një ndër drejtimet bazë është dhe ajo që lidhet me fushën e kulturës arbërore, që merret me origjinën e shqiptarëve të sotëm.
Fieri, Fieri, Fier, Albania. Αρέσει σε 89 χιλ. Ενδιαφέρον
Aug 02, 2009 · 1. Së pari, do të trajtojmë në vija të përgjithshme disa probleme themelore lidhur me shtrirjen, gjendjen dhe statusin e gjuhës shqipe në trojet kompakte ballkanike dhe në diasporën arbëreshe e shqiptare, duke mëtuar të bëhet një shtjellim sa më objektiv dhe në dritën e sociolinguistikës moderne.
Blog. Jan. 15, 2021. How to create a webinar that resonates with remote audiences; Dec. 30, 2020. Prezi's Big Ideas 2021: Expert advice for the new year
Luigi Luca Cavalli-Sforza, [2] u jep atyre një fakt të pamohuar, sepse e nxjerrë gjuhën shqipe 3500 vite përpara lindjes së të ashtuquajturës “gjuhë greke”, e cila lindë me të folurën Mikeniane [3], 1600 p.e.s. por me leksikun e gjuhës shqipe dhe kaligrafinë fenikase, e cila fillon më vonë si “gjuhë fenikase” mbi ...
Ju falenderoj per vemendjen dhe interesin qe tregoni ndaj albanologjise. Ju respektoj per qendrimet tuaja dinjitoze dhe kuptimplote. Pa ju bezdisur, do t`ju ftoja qe nese desheroni te kontribuoni ne realizimin e ketij misioni, dokumentimin, filmimin dhe publikimin zbulimive unikale lidhur me gjuhen, zakonet, ekzistencen dhe veçantine e rraces pellazge-ilire-shqiptare, … nder te tjera ...

Termi Kosovë, është i vonshëm. Shfaqet në shekullin XIX, me vilajetin e Kosovës, që edhe si i tillë, paraqet epiqendrën e rilindjes kombëtare (Lidhja Shqiptare e Prizrenit), që do të çojë edhe deri te pavarësia e Shqipërisë. Pra, Kosova (Dardania) përherë ka pas identitet shpirtëror dhe shtetëror dardano-iliro-arbëror ... Sipas të dhënave arkeologjike qyteti i Shkodrës themelohet prej fisit të Labeateve që në shek.e IV para K. Nga prerja e monedhave në qytet që nga viti 230 para.K dëshmohet zhvillimi i tij i hershëm ekonomik dhe kulturor. Nga monedha mësojmë gjithashtu emrin që ka marrë qyteti në atë kohë, Scodrinon. Mes viteve (181-168 ... Rrëzë kodrave të Tepes, në anën jugore të qytetit të sotëm, materialet arkeologjike fillojnë nga Bronxi i hershëm (2000 p.e.r). Në shekullin V – IV p.e.r. filloi ndërtimi i kalasë me gurë ciklopike të puthitur pa llaç. Kalaja është e vendosur mbi një kodër në hyrje të qytetit në një lartësi 130 m. Check Pages 1 - 50 of HISTORIA 6 - 2015 in the flip PDF version. HISTORIA 6 - 2015 was published by aleksandar on 2015-10-13. Find more similar flip PDFs like HISTORIA 6 - 2015. Ai sjell shembullin e emrit të qytetit të Krujës, metastazë e Albanopolit antik, një nga qendrat e kulturës arbërore e dokumentuar qysh nga shekulli IX. Merita e Budës është se nëpërmjet seriozitetit shkencor dhe studimit multidisiplinar na jep një portret të plotë të akademikut bavarez dhe veprës së tij në albanologji. Nga Marin Mema . Kryemurgesha serbe, ”Nënë” Makarija, udhëheqëse e manastirit të Sokolicës që gjendet afër fshatit Boletin dhe kullës së heroit Isa Boletini, paska thënë, siç raportojnë mjaft media, se shqiptarët s’kanë objekte kulti (monument kulture) për të mbrojtur në UNESCO, pasi sipas saj ne nuk kemi trashëgimi të tillë. Është vendbanim i vjetër iliro-dardan. Gërmadha të qytetit ndodhen në pjesën e ngritur të fshatit, në anën perëndimore. Pra, në këtë lokalitet gjendet Hisari i Kastërcit, ku gjatë gjurmimeve arkeologjike janë gjetur vegla pune, stoli ari, monedha, fibula etj. Nga Dr. Moikom Zeqo Para disa ditësh isha në qytetin dikur shumë të famshëm në mesjetë të Drishtit. Drishti, njësoj si Shkodra, ka pasur një statut, një kodik juridik të rrafshit europian në kohën e vet mesjetare. Ende janë disa rrënoja të kështjellës, rruga kalldrëmore, një sternë e madhe, stema heraldike në muret e shtëpive dhe …E ndodhur në bashkimin e lumenjve Osum dhe degës së tij Velabisht, ky fortifikim i Goricës ka një rëndësi të dyfishtë. Nga njëra anë fortifikimi mbyll plotësisht grykën e Osumit, duke pasur përballë kalanë e Beratit,...

Build a dinosaur lego

Qyteti përmendet gjatë luftës së dytë iliro-romake të viteve 219-218 para Kr. Tit Livi. Qyteti përmëndet gjithashtu edhe në shënimet e Çezarit, në luftën kundër Pompeut, në vitin 48 para Kr. Kryeqendra e pwrmendur nw pwrshkrime përputhet plotë­sisht me Beratin. Qendrat e para urbane në këto anë, Lisi, Skodra, Meteoni, Ulqini, Rizoni etj., lindën vetëm në fundin e shek. IV - fillimin e shek. III p.e.sonë. Por në krahinat e brendshme të luginës së Matit e të Drinit të mesëm nuk ka ende dëshmi të qendrave urbane dhe duket se jeta qytetare këtu nuk u zhvillua. Sendet arkeologjike të gjetura në Pejë, si fibula, gjilpëra, unaza, byzylykë, etj. tregojnë për historinë e gjatë të artizanatit lokal; sipas regjistrit të kadastrës më 1582 në qytetin e Pejës punonin 56 prodhime artizanale; periudha më e begatë është arritur në shekujt XVII e XIX. Në materialet arkeologjike Kryqi në besimin pellazg përfaqson grafikisht Yllin, fytyrën kozmike të Zotit dhe origjina e këtij simboli, sqarohet me gjuhën shqipe. Në Enciklopedinë Judaike (Encyclopaedia Judaica, vol.7.

This site is dedicated to Albanians in Greece, described as Albanians, unanimously in the 19th century by all scholars, foreign and Greek, while in the 20th century as Arvanites, from the official Greece. PROF.DR.JAHJA DRANҪOLLI: KONTITNUITETI ILIRO - ARBËROR NË AREALIN E KOSOVËS. Prishtinë, 02. 10. 2015: (Përmbledhje) - Në studim shqyrtohet çështja e kontinuitetit iliro-arbëror në arealin e Kosovës, problem shkencor ky i cili, për shkaqe të politikës ditore, është instrumentalizuar skajshmërisht deri në ditët e sotme.

Është vendbanim i vjetër iliro-dardan. Gërmadha të qytetit ndodhen në pjesën e ngritur të fshatit, në anën perëndimore. Pra, në këtë lokalitet gjendet Hisari i Kastërcit, ku gjatë gjurmimeve arkeologjike janë gjetur vegla pune, stoli ari, monedha, fibula etj.


Infektionsschutzgesetz quarantane